Публикации Покров Богородицы - песнопения праздника

Покров Богородицы - песнопения праздника

Стихиры праздника:

Град, почитающий Тя и по долгу славящий, / покрываеши, Пречистая, Твоим омофором честным / от нахождения противных, от глада же и труса, и междоусобныя брани, / Дево Неискусобрачная, Богоневесто, / человеков покров и заступление.

Перевод: Град, почитающий Тебя и как должно славящий, / Ты покрываешь, Владычица, священным омофором Твоим / от нашествия противников, от голода и землетрясения и междоусобной войны, / Дева, брака не познавшая, Божия Невеста, / людям покров и заступничество.

Палата одушевленная Христова, / верным же стена, и покров, и держава, / Тобою град Твой, Богомати, спасается, / Твоею помощию правовернии венчаются, / Тобою, хвалящиися присно, победы на поганыя носят: / покрываеши бо омофором милости Твоея.

Перевод: Дворец одушевленный Христов, / а верным – стена, и покров, и сила! / Тобою, Богоматерь, град Твой спасается; / Тобою хвалящиеся всегда / одерживают над язычниками победы, / ибо Ты их покрываешь омофором милости Твоей.

Приидите, празднолюбных собори, / Пресвятую Деву воспоим: / днесь бо Ангели со святыми празднуют / честный Покров Божия Матере / и к похвалению нас, земных, призывают / вопити непрестанным гласом: / радуйся, Церкве чудное украшение / и всему миру предивный покров. / Радуйся, верным пособие на бранех и воином соблюдение; / радуйся, покрове и заступление наше: / Тебе бо христианский род непрестанно блажит.

Перевод: Придите, собрания всех любящих празднества, / Пресвятую Деву воспоем: / ибо в сей день Ангелы со святыми празднуют / священный Покров Божией Матери / и ко хвале нас, земных созывают, / да восклицаем неумолкающим гласом: / «Радуйся, Церкви чудное украшение / и всему миру предивный покров! / Радуйся, помощь верным в битвах и воинов сохранение! / Радуйся, покров и защита наша, / ибо Тебя христианский род / непрестанно блаженной именует!